Obecné informace o cukrovce

 
  Cukrovka-diabetes je závažné onemocnění spojené s abnormálním zvýšením hladiny cukru v krvi. Pokud není onemocnění správně léčeno, tak vede během let k výraznému nárůstu rizika srdečního infarktu, mozkové mrtvice, selhání ledvin, poškození zraku a slepoty  a  onemocnění cév nohou až s potřebou jejich amputace. Kdykoli během trvání cukrovky je také možný náhlý vzestup hladiny krevního cukru, který může vést k vážným zdravotním obtížím i úmrtí.  Rozlišujeme 2 základní typy cukrovky:
 
Cukrovka 1. typu - vzniká nejčastěji  v dětství a mládí.  Její podstatou je snížená tvorba hormonu  inzulinu, který je potřeba pro zpracování cukru v těle. Nutnou součástí léčby je u tohoto typu léčba injekcemi inzulínu. Pacienti s tímto typem cukrovky jsou léčení u lékařů specialistů.
 
Cukrovka 2. typu je mnohem častější, vzniká v dospělosti a ve stáří převážně jako následek dlouhodobě špatného živostního stylu, zejména nedostatku pohybu, přejídání a obezity. Tito nemocní mají obvykle dostatek svého vlastního inzulínu, ale  tento izulín špatně funguje, protože je v těle nadbytek tuku, trpí nedostatkem pohybu a je neustále přetěžováno přejídáním.

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode