MUDr. Nikol Řeřichová, MUDr. Vojtěška Bělíková
1) Pravidelné cvičení, by mělo být sestaveno tak, aby vedle výše uvedeného blahodárného účinku na metabolismus také účinně předcházelo a léčilo bolesti zad způsobené ochablým nebo nevyváženým svalstvem a jednostrannou pracovní zátěží. Správné cvičení zároveň představuje jedinou účinnou prevenci trvalých poškození páteře a kloubů a řídnutí kostí. Optimální dávka je přibližně 30 minut denně po většinu dní v týdnu, 1-2x týdně může být toto cvičení nahrazeno hodinou posilování ve fitness nebo plavání.
2) Vytrvalostní, aerobní pohybové aktivity jako běhání, rychlé plavání nebo jízda na kole dvakrát až třikrát týdně - vždy 30-45minut, takovým tempem aby se člověk zpotil a zadýchal, ale nemusel nuceně zastavit a odpočívat. Tyto aktivity však často nejsou u obézních lidí často proveditelné. Jednak je znesnadňuje samotná obezita, jednak jim může bránit poškození dlouhodobě přetížených kloubů.
3) Pravidelná každodenní chůze pomůže spolu s dietní stravou a cvičením udržovat správnou hmotnost. Kdykoli můžete jít pěšky, nejezděte autem ani výtahem. Svižná chůze je nezdravější pohyb. Aby měla chůze opravdu "léčebný" účinek, musí jí být desítky kilometrů každý týden. Pokud ujdete každý den 4-5 kilometrů, je to 30 kilometrů za týden!
Potřeba "léčby pohybem" je u každého člověka jiná, záleží na věku, zaměstnání, a celkovém zdravotním stavu. Tak jak se postupně zlepšuje trénovanost, tak se postupně mění i vhodná skladba pohybu. Navíc i časové možnosti a ochota investovat čas do pohybu jsou u každého člověka odlišné. Pohybový plán pro relativně zdravého obézního člověka středního věku může být následující:
Denně cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut + 2-3x týdně kolo nebo rotoped 45 minut, nebo 60 minut plavání, nebo 30 minut běhu.
Redukční dieta při obezitě se nijak zásadně neliší od běžné zdravé stravy. Jde tedy o nízkokalorickou stravu s omezením masa, uzenin, živočišných tuků, cukru, alkoholu a naopak bohatou na syrovou zeleninu a ovoce, ořechy, rostlinné oleje a ryby.
Potřeba "dietní léčby" je u každého člověka jiná, opět záleží na věku, zaměstnání, pohybové aktivitě a celkovém zdravotním stavu. Tak jak se postupně mění hmotnost , nebo množství a skladba pohybu, tak je potřeba upravovat i dietu. Dietní plán pro obézního člověka středního věku, který jen lehce manuálně pracuje, ale potřebuje zhubnout, může být následující:
„Deset procent úbytku z výchozí hmotnosti, jež nemocný udrží, je úspěch, který má zřetelný význam pro celkový zdravotní stav pacienta,“ říká o reálných cílech léčby obezity prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., z Endokrinologického ústavu a Centra diabetologie IKEM.
Jde o kombinaci několika faktorů. Genetické predispozice k obezitě jsou v naší populaci velice silné. Stále výrazněji se také prosazuje obezitogenní prostředí – máme snadno k dispozici energeticky bohatou stravu a zároveň malou motivaci k přirozenému pohybu. Navíc do toho vstupuje stres a jídlo jako nejjednodušší způsob, jak stres zmírnit.
Velmi nízký. Kolem deseti, dvaceti procent, možná ani to ne. Záleží to na věku a přidružených komplikacích. Čím více je komorbidit, tím hůře pacient hubne, platí to i pro diabetes 2. typu. Naše cíle přitom nejsou nijak maximalistické. Deset procent úbytku z výchozí hmotnosti, jež nemocný udrží, je úspěch, který má zřetelný význam pro celkový zdravotní stav pacienta. V podstatě bychom byli spokojeni, i kdyby pacienti udržovali hmotnost stávající a nepřibírali – a i to je pro většinu nedosažitelné.
To je velmi jednoduché, respektive velmi smutné. Můžeme teoreticky předepsat fentermin (Adipex). Jsme jedna z mála zemí, kde tato možnost zůstává. Tento lék je relativně účinný, ale má mnoho nežádoucích účinků, zejména psychogenních, a je potenciálně návykový, takže se nesmí dávat déle než tři měsíce. K dlouhodobému úspěchu vede jen výjimečně. Já ho nepoužívám v podstatě vůbec, možná má smysl u pacientů, kteří úspěšně hmotnost zredukovali a z nějakého důvodu potřebují krátkodobě podpořit. Teoreticky bychom mohli také uvažovat o analogu GLP‑1 liraglutidu, který je v Evropě schválen v dávce 3 mg denně i v obezitologické indikaci, nejen jako antidiabetikum v dávce do 1,8 mg. U nás jako antiobezitikum není uvedený na trh. Problém je i jeho cena. Ještě stále si pacient může koupit orlistat, zde ale velmi často dochází k nepříjemným tukovým průjmům.
Řekl bych, že Evropa je velmi rezervovaná k obezitě jako k nemoci a vstřícnost ke schvalování nových antiobezitik je zde nižší. Z mého pohledu je to špatně. Když léčíte hypertenzi, tak nikdo nepředpokládá, že po třech měsících léky vysadíte a pacient bude mít trvale tlak v normě. Když mluvíme o antiobezitikách, tak tato otázka přijde.
Důvodů je celá řada. Tyto látky se velmi dobře doplňují, nejen z hlediska svého pozitivního vlivu na redukci hmotnosti, ale i svého antidepresivního působení, což se týká především bupropionu. Díky svému centrálnímu účinku snižují touhu, bažení po jídle, někdy se používá anglický termín craving. Ne náhodou se naltrexon používá k léčbě závislostí.
Ve studii u diabetiků bylo sekundárním cílem sledování vývoje glykovaného hemoglobinu. Tento parametr se snížil o půl procenta. Lipidy jsou ovlivněné nepatrně, když klesá hmotnost, zpravidla stoupá i HDL cholesterol, tak je tomu i v tomto případě. Možná je ale podstatnější, co všechno se při použití této kombinace nemění. Krevní tlak zůstává stabilní, stejně jako tepová frekvence. To je obzvláště důležité, protože u některých léků na obezitu byla problémem právě tachykardie. U antiobezitik asi ze všech lékových skupin nejčastěji dochází k tomu, že léky přijdou, my s nimi začneme pracovat a pak jsou staženy z trhu kvůli bezpečnostnímu profilu.
Já bych řekl, že ano. V praxi to nebude limitující.
Je to pacient, u kterého se dá předpokládat slušná compliance. Patří sem ti, kterým se podaří hmotnost snížit na počátku a pak se pokles zastaví. Na druhou stranu je určitě namístě opatrnost u pacientů léčených běžnými antidepresivy. Není to jasná kontraindikace, ale osobně bych byl zdrženlivý.
Většina tuto fixní kombinaci snáší velmi dobře. Uvádějí dřívější nástup pocitu sytosti a říkají, že jsou pro ně zvládnutelnější stavy, kdy člověk hlad objektivně nemá, ale pořád má potřebu něco jíst. Ne všichni ale vystoupají na maximální dávku, bohužel často z finančních důvodů. Jako obezitologové s tím velmi bojujeme. Když je obezita nemoc jako každá jiná, měly by být léky na ni pro nemocné finančně dostupné. Například v diabetologii je u nás z veřejného pojištění léčba hrazena velmi slušně, a to i v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi. Byli bychom rádi, kdybychom se tímto směrem posunuli i v obezitologii – zatím alespoň částečnou úhradou.
MYSIMBA - NOVÝ LÉK V LÉČBĚ OBEZITY
Na český trh nyní vstupuje nová fixní kombinace- Mysimba (naltrexon/bupropion ER). Jde o vhodně se doplňující centrální anorektický efekt dvou látek, jejich kombinace prokázala účinnost u obézních i obézních diabetiků. U diabetiků dochází k výraznému zlep- šení glykovaného hemoglobinu a studie u nediabetiků i diabetiků ukazují komplexní efekt na složky metabolického syndromu. Provedena byla již i kardiovaskulární studie s velmi zajímavým pozitivním kardiovaskulárním efektem v prvních měsících léčby. Do české obezitologie a diabetologie tak vstupuje nová účinná fi xní kombinace, která ukončuje téměř desetiletou přestávku v podávání centrálně působících antiobesitik u nás. TENTO LÉK NENÍ HRAZEN ZZRAVOTNÍMI POJIŠŤOVNAMI.
Přípravek Mysimba je indikován jako doplněk k dietě se sníženými obsahem kalorií a při zvýšené fyzické aktivitě v rámci řízení tělesné hmotnosti u dospělých pacientů (≥18 let) s počátečním indexem tělesné hmotnosti (Body Mass Index, BMI) ≥ 30 kg/m2 (obezita) nebo ≥ 27 kg/m2 až < 30 kg/m2 (nadváha) za přítomnosti jedné nebo více přidružených chorob souvisejících s hmotností (např. diabetes 2. typu, dyslipidemie nebo kontrolovaná hypertenze)
Pracoviště por léčbu obezity:
Paní Terezie Markovičová Dis -telefonické objednání na vstupní nutriční edukaci - tel. 543 18 22 67
Vždy pondělí 7-15hod. Campus klinika, ul. Kamenice 32, Brno Bohunice, tel. 734 420 940.
MUDr. Nikol Řeřichová, MUDr. Vojtěška Bělíková, Pavla Bartošová
Lipová 468, Dambořice, 696 35
Mobil v ordinační době: 739 599 296
Vytvořeno službou Webnode