Vysoký krevní tlak

Hypertenze, vysoký krevní tlak, je velmi častým "civilizačním" onemocněním. Samotné zvýšení krevního tlaku obvykle nezpůsobuje žádné obtíže, ale pokud zůstane tlak dlouhodobě neléčený, tak vede k několikanásobnému zvýšení rizika vzniku srdečního infarktu, mozkové mrtvice, demence, selhání srdce a ledvin. 

Co je to vysoký krevní tlak?

Jako vysoký krevní tlak označujeme opakovaně (nejméně 3x) zjištěné hodnoty nad 140/90.

Kolik lidí vysokým tlakem trpí?

Výskyt hypertenze narůstá s věkem a celkem postihuje vysoký krevní tlak přibližně 40% dospělé populace. V naší ordinaci jsme během preventivních prohlídek zaznamenali hraniční a vysoký krevní tlak u 50% vyšetřených pacientů. U většiny pacientů je onemocnění způsobeno nevhodným životním stylem. Jen u malé části nemocných je krevní tlak zvýšen například onemocněním ledvin nebo hormonální poruchou. 

Jak se krevní tlak správně měří? 

V ordinaci i doma je třeba tlak měřit  vsedě, nejméně po 5 minutách klidu, dostatečně širokou manžetou, na paži položené na stole vedle přístroje. Tlak je třeba měřit opakovavě a význam jednotlivých hodnot musí posoudit lékař.

Co můžete sami proti vysokému tlaku udělat?

1) Zjistěte jestli Vaši rodiče a sourozenci netrpí vysokým krevním tlakem. Pokud ano, tak i Vaše osobní riziko je zvýšené.

2) Pravidelně navštěvujte preventivní prohlídky a nechte si krevní tlak zkontrolovat.

3) Pokud je u Vás naměřen hraniční nebo vysoký krevní tlak, tak docházejte na pravidelné kontroly a dodržuje doporučená opatření a léky. V případě, že ihned po zjištění vyššího krevního tlaku výrazně změníte svůj životní styl, je možné, že onemocnění zvládnete vlastními silami bez léků. V opačném případě je jedinou možností, jak snížit riziko komplikací,  každodenní  doživotní užívání léků. 

4) Pokud jste s vysokým krevním tlakem sledováni a objeví se u Vás nové obtíže, dostavte se na kontrolu.

Jak lze úpravou životního stylu snížit krevní tlak?

1) Musíte zhubnout  všechna přebytečná kila a trvale uržovat ideální hmotnost.

2) Nepřisolujte a vyhněte se slaným potravinám. Vynechte nebo omezte alkohol maximálně na 1 pivo nebo 1-2 deci vína denně. Omezte maso a uzeniny a naopak jezte více syrové zeleniny a ovoce. 

3) Musíte se pravidelně hýbat. Během tělesné zátěže jsou odbourávány tukové zásoby, a do krve se uvolňuje řada  látek, které snižují hladinu cukru, usnadňují působení inzulínu, umožnují  zpracovat bez škodlivých následků nevhodnou tučnou stravu, působí proti skleróze cév a proti vzniku nádorů. Během zátěže krevní tlak přirozeně stoupá a po zátěži zůstává dlouhodobě na nižší úrovni než před ní.  Pohybový režim každého člověka včetně nemocných s vysokým tlakem by měl obsahovat kombinaci  lehkých silových aktivit (cvičení) a aerobní zátěže (běh, kolo). Kromě těchto "umělých aktivit" je potřeba  zdůraznit význam chůze, jako  nejpřirozenějšího pohybu.  

                                                                                                                                Základem pohybové léčby pacianta s vysokým tlakem  jsou vytrvalostní, aerobní pohybové aktivity  jako běhání, rychlé plavání nebo jízda na kole  třikrát až čtyříkrát  týdně týdně -  vždy 45-60 minut, takovým tempem aby se člověk  zpotil a zadýchal, ale nemusel nuceně zastavit a odpočívat.             

   Pravidelná každodenní chůze  pomůže spolu s dietní stravou pomůže udržovat správnou hmotnost, předcházet cukrovce, vysokému krevnímu tlaku i srdečně-cévním onemocněním. Kdykoli můžete jít pěšky, nejezděte autem ani výtahem. Svižná chůze je nezdravější pohyb. Aby měla chůze opravdu "léčebný" účinek, musí jí být desítky kilometrů každý týden. Pokud ujdete každý den 4-5 kilometrů, je to 30 kilometrů za týden!  A ve volný den můžete přidat pěší turistiku na delší vzdálenost. 

Pravidelné  cvičení  by mělo být  sestaveno tak, aby  vedle  výše uvedeného blahodárného účinku na metabolismus také účinně předcházelo a léčilo bolesti zad způsobené ochablým nebo nevyváženým svalstvem a jednostrannou pracovní zátěží. Správné cvičení zároveň představuje jedinou účinnou prevenci trvalých poškození páteře a kloubů a řídnutí kostí. Optimální dávka s tímto cílem je přibližně 30 minut denně po většinu dní v týdnu. U nemocných s vysokým krevním tlakem by měla být vyloučena vysloveně silová zátěž - není tedy vhodné cvičení s většími zátěžemi. 1-2x týdně může být toto lehké cvičení nahrazeno hodinou plavání.   

                                                                                                                                  Potřeba "léčby pohybem" je u každého člověka jiná, záleží na věku, zaměstnání,  a celkovém zdravotním stavu. Tak jak  se postupně zlepšuje trénovanost, tak se postupně mění i vhodná skladba pohybu. Navíc i časové možnosti a ochota investovat čas do pohybu jsou u každého člověka odlišné. Pohybový plán pro hypertonika středního věku může být následující:

Pondělí - cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut 

Úterý - 60 minut běh 

Středa - cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut 

Čtvrtek -60 minut  kolo/rotoped 

Pátek - cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut 

Sobota -60 minut běh 

Neděle - 60 minut  kolo/rotoped + chůze 10-15km

Chcete si sami doma kontrolovat krevní tlak?

Toto opatření není nutné, ale v některých případech může být užitečné.

Pořiďte si kvalitní domácí tonometr  - například dle následujícího doporučení:   https://dableducational.org/sphygmomanometers/devices_1_clinical.html#ClinTable . 

Doma je třeba tlak měřit  vsedě, nejméně po 5 minutách klidu, dostatečně širokou manžetou, na paži položené na stole vedle přístroje.  Vždy proveďte 3 měření za sebou a všecha je zapište.

Rozhodně není vhodné tlak měřit každý den. Optimální je pravidelné měřění sedm dní než půjdete na kontrolu k lékaři, vždy ráno a večer před požitím léků a před jídlem. Opět vždy 3 měření ráno a tři večer.

ROZHODNĚ SI SAMI NEUPRAVUJTE DÁVKU LÉKŮ PODLE NAMĚŘENÝCH HODNOT!!!

 

 

Správně změřit tlak není banalita 

Medical Tribune 13/2015 22.06.2015 11:31
Zdroj: Medical Tribune
Autor: lon
O optimalizaci monitorace krevního tlaku hovořili čeští kardiologové a hypertenziologové při příležitosti Světového dne hypertenze. U velké části pacientů je nutná domácí monitorace. Jak správně používat domácí přístroje někdy neví ani zdravotníci.
 

Měření krevního tlaku je asi nejčastějším vyšetřením vůbec. Je tak běžné, že mu málokdo věnuje pozornost. Přitom velmi snadno může být zatíženo chybou, která pak má vliv na adekvátnost terapie a tím i kontrolu onemocnění. O optimalizaci monitorace krevního tlaku hovořili čeští kardiologové a hypertenziologové při příležitosti nedávného Světového dne hypertenze.

Izolovaná hodnota krevního tlaku naměřená ve zdravotnickém zařízení má limitovaný výpovědní význam. Vzhledem k fyziologické (a někdy i nefyziologické) fluktuaci tlaku zde hraje velkou roli náhoda – kdyby ke změření došlo o několik minut později, výsledek se může lišit o desítky mm Hg. U velké části pacientů je proto nutné takto získanou informaci doplnit dalšími metodami. Jednou z nich je stále rozšířenější domácí měření krevního tlaku. „Přístroje, které to umožňují, jsou dnes zcela běžné, bohužel málokdo ví, jak je správně používat – a občas to platí i pro zdravotníky,“ říká prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., z II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN. Tlak by se podle něj měl měřit alespoň po pěti minutách uklidnění vsedě. Paže by měla být položena na stole vedle přístroje. Je také nutné dbát na správné nasazení manžety a její vhodnou velikost – například příliš úzká manžeta se u obézního pacienta „zařízne“ a nedochází ke správnému stlačení tepny. Pacient by měl provést vždy alespoň dvě měření po sobě (optimálně pak tři) a naměřené hodnoty bezprostředně zapsat.

Nežijeme, abychom si měřili tlak

Rozhodně v tomto případě neplatí, že čím častěji, tím lépe. „Nechceme, aby se z pacientů stali obsedantní měřiči krevního tlaku, kteří nafukují manžetu několikrát denně po celá léta. Taková data lze obtížně vyhodnotit a pacient může být snadno traumatizován. Člověk přece nežije proto, aby si měřil tlak,“ pokračuje prof. Linhart. Proto doporučuje před kontrolou u lékaře sedmidenní „kampaň“, během které se pacient měří vždy ráno a večer – před užíváním léků a před jídlem. Hodnoty z prvního dne se nezapočítávají. „Mimo tyto systematické kampaně není doporučeno přístroj používat častěji než jednou nebo dvakrát týdně,“ uvádí prof. Linhart s tím, že cílem léčby je, aby při domácím měření byly průměrné hodnoty tlaku pod 135/85 mm Hg.

A čím si ten tlak měříte?

Domácí měření může vést k odhalení „fenoménu bílého pláště“, kdy pacient má při měření v ordinaci vyšší tlak než kdekoli jinde. „Setkáváme se ale i s maskovanou hypertenzí, kdy pacienti naopak v zdravotnickém zařízení mají tlak v pořádku a v jejich běžném prostředí jim stoupá. Někdy je to tím, že k nám přicházejí v době, kdy účinek antihypertenziv kulminuje. Později večer tomu může být jinak,“ upozorňuje prof. Linhart a zdůrazňuje, že lékař by se měl také zajímat o to, čím si pacient tlak měří. „Chceme, aby si pacienti kupovali validované přístroje, lze se přitom řídit například údaji na internetové stránce www.dableducational. org, kde je databáze prověřených technologií.“

Domácí měření možná svádí k tomu, aby pacient převzal do svých rukou i dávkování léků. „Zásadně odmítáme, aby si pacienti sami jakkoli měnili medikaci v závislosti na aktuální hodnotě tlaku, je to jiné než například u titrace inzulinu podle glykémie,“ říká k tomu prof. MUDr. Renata Cífková, CSc., z Centra preventivní kardiologie 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.

I v České republice jsou už dostupné telemonitorační systémy, které naměřené hodnoty přenášejí z domácnosti pacienta do počítače, kde k nim má lékař přístup. Ještě dlouho ale takový postup nebude standardem, a tak je lékař odkázaný na to, co mu pacient předloží. To nemusí mít s realitou nic společného. „Ve studii publikované v roce 1998 pacientům rozdali monitory, ale neřekli jim, že přístroje mají paměť. Pak porovnávali uložené údaje se zápisy pacientů. Rozdíly byly skutečně pozoruhodné – někde nebyla korelace vůbec žádná,“ varuje před přílišnou důvěřivostí prof. Linhart.

Někteří pacienti udávají jiné hodnoty záměrně. „Často jsou to ti, kteří usilují, aby v souvislosti s nemocí měli nějakou výhodu. Jiní zase disimulují, někdy tak jen chtějí lékaře uklidnit, že je s nimi všechno v pořádku,“ popisuje prof. Cífková.

Spolehlivější a ucelenější informace lékaři dá ambulantní monitorování krevního tlaku (Ambulatory Blood Pressure Monitoring – ABPM) neboli „tlakový Holter“. Při takové monitoraci se získává zpravidla 50 až 70 hodnot, které zohledňují běžnou aktivitu nemocného většinou během jednoho 24hodinového cyklu. Cirkadiánní profil mimo jiné umožňuje zhodnotit, zda se dostavuje fyziologický noční pokles krevního tlaku. „Poměr tlaku ve dne a v noci by měl být 0,9. Pokud je větší než jedna, je pacient tzv. non‑dipper. Velmi často jde o pacienty obézní, se syndromem spánkové apnoe nebo diabetickou neuropatií,“ říká prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., z Centra preventivní kardiologie II. interní kliniky LF UK a FN v Plzni. Průměr ABPM za 24 hodin by neměl přesahovat 130/80 mm Hg, v noci by to mělo být méně než 120/70 mm Hg a denní průměr by neměl překročit 135/85 mm Hg.

Pro pacienta ale takové vyšetření představuje určitý diskomfort: „Chodit s tímto přístrojem není příjemné, přece jen nemocného omezuje, nafukování manžety může budit pozornost okolí, v noci pacienta budí,“ připouští prof. Rosolová. „Když záznam vyhodnocujeme, měli bychom se pacienta ptát, zda jej to rušilo. Pokud v noci nemohl kvůli měření spát, není informace o přítomnosti nebo nepřítomnosti nočního poklesu tlaku validní,“ upozorňuje prof. Cífková.

ABPM není indikováno plošně u každého hypertonika, alespoň ne ve většině zemí. „Britská společnost pro hypertenzi trvá na tom, aby u nově podchyceného hypertonika byla diagnóza podložena právě ABPM. Evropská společnost pro hypertenzi ani naše společnost tak radikální nejsou. Není to možné z kapacitních důvodů a navíc jsou pacienti, kteří monitoraci odmítají,“ vysvětluje prof. Cifková. „K ABPM přistupujeme, když hodnoty získané jinými metodami vykazují velkou variabilitu nebo když máme podezření například na rezistentní hypertenzi, hypotenzní příhody či eklampsii těhotných,“ vypočítává prof. Rosolová.

Novou metodu, která je jakýmsi kompromisem mezi ABPM a domácím měřením krevního tlaku, představuje automatické měření krevního tlaku ve zdravotnickém zařízení. To se provádí pomocí tonometru, jenž provádí šest měření TK v pravidelných intervalech a vypočítá z nich průměr. Toto vyšetření probíhá tak, že pacient sedí pět minut v klidné místnosti s připevněnou manžetou na paži, měření již probíhá bez přítomnosti personálu. Tonometr pracuje na oscilometrickém principu, jako většina přístrojů při ABMP. Provádí se šest měření, první měřění se škrtá a z druhého až šestého se automaticky vypočítává průměrný tlak. „Tento přístroj používáme v naší ambulanci již rutinně a vidíme, že rozdíly mezi jednotlivými hodnotami mohou být u jednoho pacienta 20 mm Hg i více. To jen podtrhává, co neustále zdůrazňujeme – totiž že krevní tlak je třeba měřit opakovaně,“ říká prof. Cífková a dodává, že tato metoda byla hodnocena několika klinickými studiemi. Studie, které ji porovnávaly s jinými způsoby měření krevního tlaku, ukázaly, že automatické měření krevního tlaku ve zdravotnickém zařízení velmi dobře koreluje s denním průměrem ABPM. Získat těchto šest hodnot je ale neskonale jednodušší – a to jak ekonomicky, tak z pohledu pacienta.“ 

Automatické měření krevního tlaku ve zdravotnickém zařízení je již zmíněno jako dobrá alternativa k ABPM i v aktuálních doporučeních Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti pro hypertenzi z roku 2013. „Tato metoda je jednoduchá, standardizovaná a nezávislá na vyšetřujícím. Získáváme při ní více hodnot než při klasickém měření v ordinaci. Podle všeho je spolehlivější než domácí měření krevního tlaku. V porovnání s ABMP méně zatěžuje pacienta a je levnější,“ shrnula prof. Cífková.

 

 

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode