Léčba cukrovky 2.typu

Správná léčba cukrovky 2. typu musí zahrnovat především  úplnou změnu životního stylu, tedy boj proti obezitě, dietu  a pravidelný pohyb. Tato změna životního stylu je pro úspěšnou léčbu to nejdůležitější, a bez ní nebudou ani sebelepší léky dobře fungovat.
 
Pohyb, léčba pohybem:
  Nedostatek pohybu výrazně přispívá k vzniku cukrovky - u lidí kteří mají pohybu nedostatek je výskyt cukrovky až dvakrát vyšší. Pokud již cukrovka vznikne a nemocný má stále pohybu nedostatek, tak bude míc nemoc výrazně horší průběh. Během tělesné zátěže je jednak "spalován" přebytečný škodlivý cukr z krve a  jednak jsou odbourávány tukové zásoby, které zhoršují působení inzulínu. Ale i  u pacientů, kteří obézní nejsou, pravidelný pohyb výrazně zlepšuje stav cukrovky. Během námahy se do krve  uvolňuje řada  látek, které snižují hladinu cukru, usnadňují působení inzulínu, umožnují  zpracovat bez škodlivých následků nevhodnou tučnou stravu, působí proti skleróze cév a proti vzniku nádorů. 
  Pohybový režim každého člověka včetně nemocných s cukrovkou by měl obsahovat kombinaci  silových aktivit (cvičení) a aerobní zátěže (běh, kolo). Kromě těchto "umělých aktivit" je potřeba  zdůraznit význam chůze, jako  nejpřirozenějšího pohybu.

1) Pravidelné  cvičení,  by mělo být  sestaveno tak, aby  vedle  výše uvedeného blahodárného účinku na metabolismus také účinně předcházelo a léčilo bolesti zad způsobené ochablým nebo nevyváženým svalstvem a jednostrannou pracovní zátěží. Správné cvičení zároveň představuje jedinou účinnou prevenci trvalých poškození páteře a kloubů a řídnutí kostí. Optimální dávka je přibližně 30 minut denně po většinu dní v týdnu, 1-2x týdně může být toto cvičení nahrazeno hodinou posilování ve fitness nebo plavání.

2) Vytrvalostní, aerobní pohybové aktivity  jako běhání, rychlé plavání nebo jízda na kole  dvakrát až třikrát týdně -  vždy 30-45minut, takovým tempem aby se člověk  zpotil a zadýchal, ale nemusel nuceně zastavit a odpočívat.

3) Pravidelná každodenní chůze  pomůže spolu s dietní stravou udržovat správnou hmotnost, předcházet cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a srdečně-cévním onemocněním. Kdykoli můžete jít pěšky, nejezděte autem ani výtahem. Svižná chůze je nezdravější pohyb. Aby měla chůze opravdu "léčebný" účinek, musí jí být desítky kilometrů každý týden. Pokud ujdete každý den 4-5 kilometrů, je to 30 kilometrů za týden!  A ve volný den můžete přidat pěší turistiku na delší vzdálenost.  

 Potřeba "léčby pohybem" je u každého člověka jiná, záleží na věku, zaměstnání,  a celkovém zdravotním stavu. Tak jak  se postupně zlepšuje trénovanost, tak se postupně mění i vhodná skladba pohybu. Navíc i časové možnosti a ochota investovat čas do pohybu jsou u každého člověka odlišné. Pohybový plán pro relativně zdravého člověka středního věku může být následující:

Pondělí - cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut 

Úterý - 30 minut běh + 60 minut posilovna (nebo 60 minut plavání)

Středa - cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut 

Čtvrtek - cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut  + kolo/rotoped 45 minut

Pátek - cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut 

Sobota - 30 minut běh (nebo kolo/rotoped 45 minut )+ cvičení "na záda" a lehké posilování 30 minut 

Neděle - chůze 10-15km

V PŘÍPADĚ, ŽE UŽÍVÁTE INZULIN NEBO NĚKTERÉ DRUHY TABLET NA CUKROVKU, MŮŽE  KOMBINACE LÉKŮ A CVIČENÍ ZPŮSOBIT HYPOGLYKÉMII, TEDY NADMĚRNÝ POKLES HLADINY KREVNÍHO CUKRU!!! V TOMTO PŘÍPADĚ SE PŘEDEM O VHODNÉM POHYBU PŘIJĎTE PORADIT DO ORDINACE!!!

 

Diabetická dieta se nijak zásadně neliší od běžné zdravé stravy. Jde tedy o nízkokalorickou stravu  s omezením masa, uzenin, živočišných tuků, cukru, alkoholu a naopak bohatou na syrovou zeleninu a ovoce, ořechy, rostlinné oleje a ryby.  

Diabetická dieta má dva hlavní cíle:

1) snížení hmotnosti u obézních a následně udržení normální hmotnosti - Strava musí být celkově nízkokalorická

2) zamezit vzestupu krevního cukru po jídle. K tomu poslouží vyřazení cukru a všech sladkostí a a podávání malých porcí vícekrát denně.

Potřeba "dietní léčby" je u každého člověka jiná, opět záleží na věku, přítomnosti nadváhy, zaměstnání, pohybové aktivitě  a celkovém zdravotním stavu. Tak jak  se postupně mění hmotnost , nebo množství a skladba pohybu, tak je potřeba upravovat i dietu. Dietní plán pro obézního diabetika středního věku, který jen lehce manuálně pracuje, ale potřebuje zhubnout, může být následující:

 -snídaně: nízkotučný jogurt 150g nebo vařené vejce + krajíček chleba,....   
 -svačina: jablko nebo mrkev,....                                           
 -oběd: -vařené libové maso 100g, zelenina syrová nebo vařená               
 -svačina: -nízkotučný kefír 500ml,...                                      
 -večeře -100g nízkotučný tvaroh nebo sýr (20%), syreček + grahamový rohlík
                                                                            
Každou dávku jídla (kromě zeleniny) nebo alkoholu navíc  je potřeba kompenzovat hodinou chůze, nebo půlhodinou kola, rotopedu...   Při této dietě by váha měla klesat asi o 2 kg měsíčně. Podle vývoje hmotnosti je potřeba dietu upravovat.    
 
V PŘÍPADĚ, ŽE UŽÍVÁTE INZULIN NEBO NĚKTERÉ DRUHY TABLET NA CUKROVKU, MŮŽE  KOMBINACE LÉKŮ A ZMĚNĚNÉ DIETY ZPŮSOBIT HYPOGLYKÉMII, TEDY NADMĚRNÝ POKLES HLADINY KREVNÍHO CUKRU!!! V TOMTO PŘÍPADĚ SE PŘEDEM O VHODNÉM POSTUPU PŘIJĎTE PORADIT DO ORDINACE!!!
 
 
Léčba cukrovky tabletami představuje až poslední krok po pohybovém režimu a dietě. Základním lékem je metformin, který by měla užívat většina pacientů s cukrovkou 2. typu  a snažíme se ho nasazovat paciantům ihned po zjištění diagnosy. Velmi vhodně doplňuje dietní a pohybovou léčbu, pomáhá snižovat hmotnost  a nikdy nevede k hypoglykémiím. Ostatní léky včetně inzulinu sice snižují hladinu krevního cukru, ale jejich celkový dopad na vývoj nemoci a její komplikace nemusí být tak příznivý jako ul éčby kombinací POHYB + DIETA + METFORMIN.             
 
 
 

POHYBEM MŮŽEME VÝZNAMNĚ OVLIVNIT PROGNÓZU NAŠICH DIABETIKŮ

Účastníci 51. diabetologických dnů v Luhačovicích měli možnost si v odpoledních hodinách a ztemnělém kinosále kulturního domu Elektra vyslechnout přednášku prof. MUDr. Štěpána Svačiny, DrSc., MBA, přednosty III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, která se týkala vztahu myokinů a diabetu. Prof. Svačina připomněl vliv fyzické aktivity na lidský organismus a úlohu myokinů, díky nimž jsme schopni pozitivní efekt pohybu na zdraví vysvětlit.

Sdělení zaznělo během bloku Tělovýchovné lékařství a diabetologie. Ačkoli nádherné počasí lákalo spíše k posezení před kulturním domem, na přednášce se sešlo mnoho především mladých diabetologů, což prof. Svačina ocenil.

Nedostatečný pohyb diabetiků je nejrizikovějším faktorem jejich nemoci

„Inaktivita pacientů s diabetem je pro jejich zdravotní stav asi dvakrát nebezpečnější než obezita. Pokud bychom našim nemocným dokázali doporučit pohyb, významně bychom jejich nemoc ovlivnili,“ uvedl v úvodu svého sdělení profesor Svačina. „Současně je možné působit pohybem preventivně proti výskytu diabetu II. typu, a to až o 50 procent, jak ukazují výsledky studií. Někdy stačí, aby osoby, které nemohou cvičit, alespoň chodily.“

Už autoři starších učebnic fyziologie tušili, že existuje nějaký „exercise factor“, který je pro zdraví prospěšný, ale jeho povaha nebyla známa. Pomýšlelo se na metabolity, které ve svalu při pohybu vznikají, případně na neutrotrofní faktory, ale správným se ukázal až koncept myokinů. Podařilo se prokázat, že při zátěži dokáže příčně pruhovaný sval významně ovlivnit metabolickou a fyziologickou aktivitu ostatních orgánů, a to díky bezmála stovce látek vylučovaných do krevního oběhu. Jedná se o proteiny a peptidy, které byly klasifikovány jako myokiny (cytokiny produkované myocyty). Mezi ně patří interleukiny IL‑4, IL‑6, IL‑7, IL‑15, myostatin, LIF (leucemia inhibitory factor), BDNF (brain‑derived neurotropic factor), IGF‑1 (insulin‑like growth factor), FGF‑2 (fibroblastový růstový faktor 2), FGF‑21, FSTL‑1 (folistatin‑related protein 1), irisin, EPO (erytropoetin), BAIBA (β‑aminoisobutyric acid) a další. K nejvýznamnějším myokinům patří interleukin IL‑6.

V tuto chvíli jsou známy čtyři základní funkce myokinů v organismu: vliv na růst svalových vláken a regeneraci obecně, regulace metabolismu, především ovlivnění inzulinové rezistence, imunosupresivní efekt a v neposlední řadě regulace výdeje energie, která souvisí s hnědnutím bílé tukové tkáně. Bílá tuková tkáň se pod vlivem cvičení a myokinů může měnit na béžovou obsahující více mitochondrií a vakuol a schopnou uvolňovat více energie.

Dlouhodobá fyzická aktivita tlumí postprandiální zánět

Velmi důležitý je protizánětlivý efekt pohybové aktivity, někdy se o něm hovoří jako o „exercise imunology“. Myokiny ovlivňují koncentrace prozánětlivě působících látek a snižují zvýšenou koncentraci CRP. Předpokládá se také určitý protinádorový mechanismus, ale zatím se přesně neví, jakým způsobem je antiproliferační aktivita buněk ovlivněna. „Nás zajímá především ovlivnění postprandiálního zánětu. Je zajímavé, že mladý člověk může sníst cokoli, pokud nesklouzne k nějakému významnému excesu, a k žádnému zánětu u něj nedojde. Ale jak stárne, dá se říci, že skoro každé jídlo u něj postprandiální zánět vyvolá, což prokazatelně platí u padesátiletého diabetika 2. typu s hypertenzí a obezitou. Ten ať sní cokoli, bude mít zvýšené CRP i leukocyty, bez ohledu na dietní opatření,“ vysvětluje prof. Svačina a dodává, že proti zánětu se dříve působilo například užíváním vitaminů a antioxidancií nebo přidáním více ovoce a zeleniny do stravy. Vše ale bylo neúspěšné. Postprandiální zánět lze ovlivnit jen fyzickou aktivitou. „Pokud se člověk pravidelně pohybuje, ke vzplanutí postprandiálního zánětu u něj nedojde, i když sní větší dávku tučného jídla. Ovšem pokud se hýbat přestane, tento efekt u něj do dvou měsíců odezní. Jsou známy případy vrcholových sportovců, kteří poté, co skončili se sportem, dostali těžkou aterosklerózu. Efekt pohybu je tedy velmi významný, ale je relativně krátkodobý, a proto je potřeba hýbat se pravidelně,“ shrnuje prof. Svačina s tím, že diabetik má lepší prognózu, pokud kombinuje silovou a aerobní aktivitu. Předpokládá se, že pak mají vyplavené myokiny trochu jiné spektrum.

„Závěrem lze konstatovat, že pohyb diabetikům prospívá, což může vysvětlit myokinový koncept. Zlepšení inzulinové sekrece a senzitivity je nepochybné, dále je pozorován větší výdej energie a tlumení systémového i postprandiálního zánětu. Myokiny a jejich substituce budou jistě předmětem dalšího výzkumu do budoucna,“ uzavřel prof. Svačina.

 

 

OBÉZNÍ NESPORTUJÍCÍ LÉKAŘ NENÍ PRO PACIENTA DOBRÝM PŘÍKLADEM

Před zahájením bloku Tělovýchovné lékařství a diabetologie, který proběhl v rámci letošních Diabetologických dnů v Luhačovicích, položila redakce MT několik otázek prof. MUDr. Štěpánu Svačinovi, DrSc., přednostovi III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Zajímala nás propagace pohybu v ordinacích diabetologů i mezi lékaři samotnými.

Proč se tak málo sdělení na odborných diabetologických akcích věnuje významu pohybu u diabetiků?

Je to bohužel odrazem skutečnosti, že všechny studie, které se týkají pohybu, jsou metodicky těžké a nemají takovou finanční stimulaci jako výzkum farmakologický. Z celé medicíny je tato oblast málo prozkoumaná. Máme sice sportovní lékařství, ale to se soustřeďuje pouze na sportovce. Pohybem nemocných lidí se nikdo systematicky nezabývá, protože – a to si musíme přiznat – farmaceutické firmy v tom nevidí obchodní potenciál. Jsem ale optimistou a myslím, že se to hodně mění. Pokud se podíváme na kongresy v cizině i u nás, počty sdělení přibývají. Dokladem jsou i letošní Luhačovice, kde máme samostatný blok přednášek věnovaný tělovýchovnému lékařství.

Jak intenzivně je pohybová terapie pacientům diabetology doporučována?

Každý diabetolog ví, že na diabetes 1. i 2. typu má pohyb podstatný vliv, je to ve všech knihách, u zkoušek i u atestace, ale diabetologové to v praxi příliš nerespektují. Většina diabetologů pacienta edukuje, ale dále se o dodržování pohybové aktivity moc nezajímá. Přitom by stačilo se pacienta ptát a jeho fyzickou aktivitu zaznamenávat do dokumentace, aby měl pocit, že je to opravdu důležité. My to například u nás na klinice děláme, ale není to běžné. Kolega Matoulek používá ještě výstižnější termín „preskripce fyzické aktivity“, což vystihuje, že pohyb, stejně jako lék, jsou předepsány a doporučeny lékařem s ohledem na individuální potřebu, věk, komorbidity a vývoj cukrovky. Náš obor se mění a já doufám, že za několik let budou zdravotní sestry zapisovat a vyhodnocovat i tělesnou aktivitu, stejně tak jako vyhodnocují a zapisují do dokumentace jídelníčky, a lékař se k pohybu bude pravidelně vracet.

Proč pacienti nechtějí cvičit?

Pacienti se většinou odhodlají navštívit nějaké fitcentrum. Jenže pro toto zařízení je ideální klient podnikatel nebo mladá žena, čili někdo, kdo je relativně bohatý a motivovaný na svém těle pracovat. Kromě cvičení tam tito lidé nechají peníze i za doplňky stravy, speciální výživu a sportovní věci. Teď si představte situaci, že do takového centra přijde člověk, který je nemocný, často obézní, a do té jejich komunity nezapadá. Navíc tito lidé pohyb rádi nemají a hledají si různé výmluvy, takže se nemůžeme divit, že to většinou dopadne špatně.

Lze tedy vůbec diabetiky rozpohybovat?

Řešením je centralizace těchto pacientů a vytváření edukačních programů přímo pro ně, aby kolem sebe viděli stejné lidi, jako jsou sami. Zjistili jsme, že je dobré, když je do těchto programů zapojen i psycholog, který je přesvědčuje a podporuje. Dobrou zkušenost máme s bývalými sportovci. Všichni ti, kdo se v mládí hýbali, a nemuselo to být závodně nebo vrcholově, kdo byli prostě odmala v rodině vedeni ke sportu, se ke sportu dokáží vrátit. U toho, kdo to nikdy nedělal, je téměř vyloučeno, že bychom ho k pohybu trvale přivedli. Dále víme, že čím je cvičení dál od domova, tím je adherence menší. Proto doporučujeme cvičení v domácím prostředí, kdy po úvodním zaškolení pacient šlape doma na rotopedu a dívá se u toho třeba na televizi. Dalším stimulantem mohou být zařízení, která detekují pohyb a umějí dělat grafy a záznamy, takže pacient skutečně vidí, jak se hýbe. On si někdy myslí, že režim pohybové aktivity dodržuje, ale zapomíná na to, že měl třeba hodně práce a sportování vypustil. Firmy se teď soustředily na zařízení, která třeba monitorují glykémii, krevní tlak, puls, intenzitu pohybu a další parametry. To jsou všechno věci, které dokáží pohybovou aktivitu podpořit a objektivizovat. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby výstupy z takových zařízení byly součástí lékařské dokumentace.

A jak může své pacienty motivovat lékař?

Lékař může pacienta o těchto nových možnostech informovat, a pokud by se nejednalo o drahá zařízení, výstupy z nich po pacientech požadovat. Tak jako se dnes běžně stahují údaje z glukometru, bylo by možné chtít i data z těchto záznamových zařízení. No a pak hraje svou roli osobní příklad lékaře. Obézní nesportující lékař není pro pacienta dobrým vzorem.                
 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode