Elektronické dokumenty
E- neschopenka
Pracovní neschopnost vystavuje ošetřující lékař elektronicky (možno i distančně bez nutnosti návštěvy ordinace). Pracovní neschopnost vede lékař, který Vás pro daný problém léčí. Neschopenku nevystavuje pouze zdravotnická záchranná služba a pohotovost, jinak je každý lékař ze zákona povinen pracovní neschopnost vystavit, tzn. ortoped, chirurg, gynekolog, psychiatr apod. a neměl by tuto odpovědnost delegovat na praktického lékaře. Ke správnému vystavení je nutné sdělit: IČO zaměstnavatele, pozice v zaměstnání, místo pobytu nemocného a datum, od kdy neschopenku potřebujete. Je možné ji vystavit maximálně 3 dny zpětně.
E-Recepty
E-recept je lékařský předpis vystavený v elektronické podobě, má přidělen kód z písmen a čísel. Kód s e-receptem může být pacientovi doručen sms na jakýkoliv mobilní telefon (není nutný chytrý telefon) nebo formou emailu. Pacient si může vyzvednout recept i bez tohoto kódu pouze s číslem pojištěnce a občanským průkazem. Recepty vystavuje lékař, který pacienta pro danou diagnózu léčí. Může se stát, že lék, který Vám předepisuje specialista, praktický lékař nemůže předepsat (např. inzulin, některé léky na cukrovku, léky na onemocnění prostaty atd.).
Žádanka na testování covid-19
Žádanku na PCR testování onemocnění covid-19 vystavuje praktický lékař nebo hygienická stanice elektronicky a odesílá do centrálního registru. Pacient nepotřebuje mít žádanku v ruce a v jakémkoliv odběrném místě v ČR se prokáže pouze kartičkou pojištěnce.
Seznam odběrových míst s kontakty je zde: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center.
Na odběry je ve většině případů vhodné se předem objednat. Žádanka na test není vyžadována u samoplátců, není tedy potřeba žádat praktického lékaře o její vystavení. Pro vyšetření antigenním testem není třeba žádanka, každý občan ČR má nárok na vyšetření z veřejného zdravotního pojištění jednou za 3 dny.