Co dělat, když mám příznaky COVID-19

Příznaky onemocnění covid-19: - teplota ≥ 37,3°C - suchý kašel - dušnost - únava, malátnost - bolest hlavy - průjem, zvracení - ztráta chuti a čichu 
 
Máte-li jakýkoliv z výše uvedených příznaků: 
 
1. ZŮSTAŇTE DOMA Vyhněte se dalším kontaktům. Nechoďte do práce, na nákup, nevzdalujte se z domova. Nechoďte do čekáren lékařů bez předchozí telefonické domluvy! 2. 
 
2.KONTAKTUJTE SVÉHO PRAKTICKÉHO LÉKAŘE Telefonicky či emailem tak, jak jste zvyklí u Vašeho lékaře komunikovat. Buďte trpěliví, v této době praktičtí lékaři vyřizují velké množství telefonátů a nemusíte se tak dovolat ihned na první pokus. Nemůžete-li se opakovaně dovolat, ověřte správnost volaného telefonního čísla a zda voláte v ordinačních hodinách. Pokud praktického lékaře nemáte nebo je Váš praktický lékař několik dnů nedostupný, kontaktuje Vaši zdravotní pojišťovnu a požádejte ji o pomoc. 
 
3. ODBĚR NA COVID-19 Budete-li lékařem indikováni k provedení stěru z nosohltanu (nosu,…), rezervujte si nejbližší možný termín odběru. Seznam odběrových míst je dostupný na webu MZČR https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/. Na odběrové místo se dostavte vlastním vozem či pěšky. Nejezděte MHD a nevystavujte riziku nákazy ostatní osoby. S sebou nezapomeňte osobní doklady a respirátor. Dodržujte nadále pravidla domácí karantény a vyčkejte příchodu SMS s výsledkem. Jste-li imobilní či ve zdravotním stavu, který neumožňuje transport na odběrové místo, nebo nejste schopni si zajistit vlastní dopravu na odběrové místo, poraďte se s Vaším praktickým lékařem, v indikovaných případech lékař zajistí odběrovou sanitu s mobilním týmem, který provede odběr v místě Vašeho pobytu. 
 
4. COVID-19 POZITIVNÍ / NEGATIVNÍ Jakmile budete informováni o výsledku testu, kontaktujte svého praktického lékaře a domluvte se na dalším postupu. Je-li Váš výsledek pozitivní, je Vám nařízena izolace v trvání minimálně 14 dnů od dne, kdy byl proveden odběr. Pro její ukončení je zároveň nutné, abyste byli alespoň 3 dny bez klinických příznaků onemocnění. Je-li Váš výsledek negativní, je nutné postupovat individuálně a dle domluvy s praktickým lékařem.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode