Dopis hejtmana JMK praktickým lékařům k tématu očkování

09.03.2021 17:57

Vážené lékařky, vážení lékaři,

chtěl bych Vám poděkovat za to, že jste ochotni se zapojit do očkování proti COVIDu-19 v našem kraji. Vím, že jsou v informacích, které k Vám dopadají z nejrůznějších stran, někdy zmatky a často nejsou úplně přehledné. Snažíme se vše postupně zlepšovat, abychom se mohli věnovat tomu, co je v tuhle chvíli opravdu nejdůležitější.
Našim cílem totiž není jen splnit si povinnost, ale opravdu pomoci ochránit naše obyvatele, zejména ty nejzranitelnější. A bez Vás to nedokážeme. Máme sice vybudovanou páteřní síť očkovacích center, ale ze své vlastní praxe víte, že v otázce zdraví je nejdůležitější důvěra. A to je něco, co často máte právě jen Vy.

Proto jsem rád, že se nám podařilo prosadit možnost, že Vy - praktičtí lékaři - můžete očkovat u sebe ve svých ordinacích tak, jako to spolehlivě děláte už desítky let u jiných nemocí. Přiznám se, že to nebylo vždycky úplně lehké a pořád máme před sebou řadu nesmyslných překážek, které se snažíme odstranit. Jsou ale kraje, které se k očkování u praktických lékařů staví buď vlažně, nebo přímo odmítavě. Pro nás jste důležitou složkou boje proti COVIDu a počítáme s tím, že zhruba třetina lidí dostane vakcínu právě u Vás. Za tuhle pomoc jsem opravdu vděčný.
I proto posíláme celou dodávku vakcín AstraZeneca rovnou k praktickým lékařům. Brzdí nás v tuto chvíli především dodávky. Podle pravidel nastavených ministerstvem by lékaři měli dostávat vakcínu od března vždy po sto dávkách. V týdnu od 4. března k nám přišlo 5700 dávek rozdělených do 57 ordinací; od 11. března čekáme 4000 dávek pro 40 dalších. Na 19. a 25. března bohužel nemáme žádný konkrétní příslib, takže nedokážeme říct, na kolik z Vás se dostane.

V dubnu už ale očekáváme 44 tisíc dávek a v květnu 55 tisíc. Zapojených lékařů je již více než 500. Na všechny z Vás se tak dostane až v průběhu dubna, pokud nepřijde nečekaná dodávka nebo se něco zvláštního nepokazí. Zabýváme se i tím, že by praktici mohli očkovat i jinou vakcínou, než je AstraZeneca, ale to zatím není dořešeno. Prosím proto o trpělivost.

Chci i touto cestou poděkovat panu doktoru Procházkovi, který s námi očkování u praktiků řeší a snaží se odstranit co nejvíce problémů, které se neustále vynořují. Nejaktuálněji se podařilo prosadit alespoň to, že na lince 1221 bude možné zrušit registraci imobilních pacientů, aby se mohli přehlásit na očkování k Vám. 

Jste v první linii a máte obrovskou důvěru lidí. Možná jste jedni z posledních v téhle zemi, kteří ji máte. A přesto jsme v situaci, kdy ne všichni, kteří o tom rozhodují, jsou o očkování u praktických lékařů vždy přesvědčeni. Potřebujeme proto pozitivní příběhy. Prosím Vás, abyste vždy zvládli podle pokynů vyočkovat a včas zaevidovat dávky, které dostanete, aby nám náhodou někdo nevyčítal, že u praktiků vakcíny leží v ledničkách. Bojujeme na všech frontách a Vy jste pro nás opravdu důležití. 

Ještě jednou díky!

Váš hejtman
Jan Grolich

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode